The unit price is the cost per single unit of a product or service. It allows consumers to compare prices of similar items sold in different quantities or sizes. The unit price is typically expressed in terms of a standard unit, such as per ounce, per liter, per kilogram, or per item.

Articles by others on the same topic (0)

There are currently no matching articles.